Ćwirlej Ryszard

Ćwirlej Ryszard

Ryszard Ćwirlej

Urodzony 01.11.1964 roku w Trzciance.  Mieszka na wsi niedaleko Poznania
Z wykształcenia malarz i socjolog: studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz studia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim rozpoczął pracę reporterską programu informacyjnego Aktualności OTV Katowice, a od 1997 roku w OTV Poznań. Reporter Teleskopu, a w latach 2002-2004 szef redakcji. Współpracował także z redakcją Rolną TVP oraz sprawował nadzór redakcyjny programu Wielkopolski Agrobiznes.
Od marca 2009 do 2010 roku był wydawcą i reporterem ogólnopolskiego programu reporterów TVP Info - Telekurier. Ma na swoim koncie ponad 4 tys. felietonów filmowych.
Zrealizował kilkadziesiąt reportaży a wraz z Rafałem Jerzykiem nakręcił film fabularny " 3 km do Raju" Wspólnie napisali scenariusz, Ryszard Ćwirlej zajął się dialogami a Rafał Jerzyk reżyserią. Film dostał Jańcia Wodnika na "Prowincjonaliach" w Słupcy.

Współtworzył prywatną telewizję TVS oraz Radio Silesia, którego był redaktorem naczelnym.
W Radiu Merkury od października 2010 roku - członek Zarządu, Zastępca Redaktora Naczelnego.
W 2007 roku nakładem wydawnictwa Replika ukazuje się pierwsza powieść kryminalna
Upiory spacerują nad Wartą.
W tym samym roku Replika wydaje kolejną powieść Trzynasty dzień tygodnia.
W styczniu 2010 roku wydawnictwo WAB wydało trzecią powieść kryminalną zatytułowaną Ręczna robotal, Na jej podstawie opracowano serial radiowy. Emitowany w odcinkach w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
W tej chwili pracuje nad kolejną książką której akacja, tak jak pierwszych trzech, umiejscowiona jest w Poznaniu w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Członek zarządu ZLP Oddział w Poznaniu.