Zgaiński Marek

Zgaiński Marek

Marek Zgaiński

Marek Zgaiński – rocznik 61, poeta, prozaik, tłumacz, autor słuchowisk i dramatów, satyryk, autor tekstów piosenek, kompozytor, dziennikarz radiowy.

Debiutował na początku lat osiemdziesiątych, wydał – jak sam mówi – około 1,8 kg kilograma książek, m.in.: "Bip bip bip", "Poeci rocka", "Pomnikt", "Dramatki" (współautor z Arturem Belingiem), "Tabletka z krzyżykiem"…
Otrzymał kilkanaście nagród literackich oraz w dziedzinie reportażu radiowego i sztuki akustycznej. W latach dziewięćdziesiątych pracował w Polskim Radio, obecnie jest niezależnym producentem, współpracującym m.in. z Radiem Merkury. Zajmuje się też kabaretem i filmem offowym (ERITIS SICUT DEUS – tytuł roboczy: KLEMPICZ)

Jest autorem scenariusza spektaklu „Jak toczący się kamień"  wg tekstów Boba Dylana, Ferlinghettiego, Ginsberga, wystawionego w Teatrze Polskim w Szczecinie. Wspólnie z Arturem Belingiem dwukrotnie przygotowali i wystawili spektakle w Lubuskim Teatrz im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze: w 1997 roku "Zdechł kanarek" i w 2000 roku – "Miłość na telefon". Do obu spektakli Zgaiński napisał też muzykę.
Jako gitarzysta grupy punkrockowej Rozkrock objawił również talent muzyczno-wokalny. Powoli ostatecznego kształtu nabiera płyta, której jest autorem w pełnym tego słowa znaczeniu: zagrał na wszystkich instrumentach, napisał wszystkie teksty, zaaranżował i wyprodukował cały materiał.
Marek Zgaiński jest też miłośnikiem jazdy na rowerze i motocyklu.