Spotkani swobodnej myśli: Jolanta Nowak Węklarowa - ,,Lekcja z Hamleta”

Spotkani swobodnej myśli: Jolanta Nowak Węklarowa - ,,Lekcja z Hamleta”

Dziewiętnastego września, na kolejnym ,,Spotkaniu swobodnej myśli”, w siedzibie naszego Związku gościła Jolanta Nowak-Węklarowa. Na moje zaproszenie przyjechała do nas z Wągrowca, gdzie mieszka już od wielu lat. W znakomitej formie, perfekcyjnie przygotowana, uraczyła nas wieloma opowieściami.

Dowiedzieliśmy się, że wiele lat pracowała jako nauczycielka z młodzieżą licealną. Zaprezentowała tomik,, Lekcja z Hamleta”, w całości poświęcony uczniom i problemom ich młodego wieku, z którego przeczytała kilka interesujących wierszy. Pośród wielu swoich książek, pokazała tomik,, Serce na ziemi”, w którym jej poezja jest przetłumaczona na osiemnaście języków.


Mieliśmy okazję usłyszeć, że po ukończeniu podyplomowych studiów dziennikarskich, wiele lat publikowała artykuły na łamach wągrowieckich gazet. Zajmowała się kryminalistyką i tematyką społeczną. Jako społecznik, pracuje w świetlicy socjoterapeutycznej, która ją w pełni pochłania. Organizuje kolonie dla dzieci z biednych i patologicznych rodzin. Tutaj także usłyszeliśmy wiele smutnych historii dotyczących życia dzieci z ubogich rodzin.
Jak zwykle każdy z uczestników czytał przygotowane przez siebie strofy zaproszonego gościa.
Poznając poezję Joli, czytelnik może spokojnie dojść do wniosku, że nasza koleżanka panuje całkowicie nad słowem i swobodnie operuje frazeologią języka polskiego. Lepi wiersze z codzienności, które choć nie przesadnie ustrojone są niezwykłe.


Na koniec została obdarowana kwiatami przez Zbigniewa Gordzieja i brawami przez pozostałych uczestników. Zauroczeni niezwykle interesującym spotkaniem, rozchodziliśmy się do domów, bogatsi o kolejne poetyckie doświadczenie.

/-/ Krzysztof Galas