Szmyt Nina

Szmyt Nina

 

Nina Szmyt urodziła się w 1944 roku w Śremie. Jest absolwentką Wydziału Filologicznego UAM w Poznaniu. Całe życie związana ze Śremem, pracowała w szkole ucząc języka polskiego, jednocześnie trudniąc się pracą dziennikarską w lokalnych gazetach. Debiutowała na początku lat 60-tych wierszami na łamach czasopism młodzieżowych. Pierwszy tomik „Uwierzyć w motyle” ukazał się w 1996 r.,"Cmentarze" (2006 r), "Niektóre wiersze" (2009), "KRAJINA S MOTÝLEM", "Twe Biblijne Imię", "Balkon z ławką", "Stara fotografia", "Trzy one".

Autorka prozy: "Meteoryt Młodrej Polski PRZYBYSZEWSKI".

Jej wiersze tłumaczono na język czeski „ Krajina s motylem” (1999) i niemiecki „In der Welt der Worte” antologia (2002). Niektóre z wierszy znalazły się w antologiach: „Śremskie uliczki”, „Śremski Wernisaż” i „II Śremski Wernisaż Poetycki”.

Wieloma tekstami zainteresował się Krzysztof Maciejewski, który napisał do nich muzykę i w ten sposób powstał koncert, potem płyta z poezją śpiewaną Wiersz prosty (2003 r.). W tym samym roku Telewizja Poznańska nagrała etiudę filmową według scenariusza i w reżyserii Miry Sikorskiej z pięknymi zdjęciami Mieczysława Chudzika powtarzając tytuł Wiersz prosty, gdzie również zagrały jej teksty.

W przygotowaniu „Różowa łąka”. 

Od wielu lat współpracuje z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Śremie, prowadząc warsztaty poetyckie dla dzieci i młodzieży oraz uczestnicząc w projektach poetyckich: Poetycka Przystań, Rok z poezją.
Członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.