Wierzbicki Łukasz

Wierzbicki Łukasz

Łukasz Wierzbicki
Łukasz Wierzbicki - menadżer kultury, redaktor, podróżnik.
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Mieszka w Borówcu pod Poznaniem. Kocha podróże po świecie jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które opublikowane zostały w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.
W 2008 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci.. Spotkania autorskie z dziećmi zainspirowały do dalszej pracy nad popularyzacją prawdziwych historii, które warto poznać.
Jego "Afryka Kazika" przedstawia autentyczne przygody Kazimierza Nowaka na kontynencie afrykańskim. Podobnie, jak druga książka " Dziadek i niedźwiadek" opowiada autentyczną historię Wojtka - syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, którego znalazł chłopiec w pobliżu Hamadanu w Iranie i za parę puszek konserw sprzedał go polskim żołnierzom jadącym
z Pahlevi w Iranie do Palestyny. Niedźwiadek nazwany Wojtkiem stał się ich ulubieńcem. Ubrany przez żołnierzy w mundur żołnierski, z czapką na głowie został przemycony na statek i oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii z Armii Andersa, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. W czasie bitwy pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją i żadnej nie opuścił… Uwieczniony
w oficjalnym emblemacie 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii II Korpusu Polskiego dowodzonym przez gen. Andersa.
Opowieść o niedźwiadku żołnierzu to lekcja historii, chociaż prawdziwa - brzmi jak bajka…
Książka "Dziadek i niedźwiadek"  nagrodzona na Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych zdobyła tytuł: "Książka Wiosny 2009".