OSTATNIA WIGILIA DWÓCH ODDZIAŁÓW

OSTATNIA WIGILIA DWÓCH ODDZIAŁÓW

W sobotę 11 grudnia w siedzibie Związku Literatów Polskich oddział w Poznaniu odbyła się literacka Wigilia. Na niej spotkali się członkowie tegoż oddziału i literaci będący członkami Związku Literatów Polskich Oddział Wielkopolska. Jak na wigilijną tradycję przystało, dzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia. Potem był czerwony barszczyk, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku i w galarecie – a to dzięki koleżance z wielkopolskiego oddziału ZLP, Danucie Bartosz, która objawiła jeszcze jeden – tym razem kulinarny – talent. Nie zabrakło też ciast, słodyczy i owoców. Była wreszcie i strawa dla duszy: poeci czytali wiersze, opowiadali anegdoty, a Ryszard Danecki i Danuta Bartosz dzielili się cennymi wspomnieniami. Krzysztof Galas wraz z żoną Aliną śpiewali nastrojowe (polskie i francuskie) piosenki. Było ciepło, serdecznie i swojsko.

To nie pierwsze w ostatnim okresie współdziałanie obu oddziałów. Niedawno poeci z wielkopolskiego oddziału ZLP gościli ze swoją twórczością na portalu poznańskiego oddziału, a Danuta Bartosz i Teresa Januchta wspólnie prezentowały swoją twórczość w Klubie Literackim „Dąbrówka”.

W niedalekiej przyszłości, bo już od 1 stycznia 2011 roku literaci z obydwu oddziałów utworzą jedną strukturę. Oto bowiem, z inicjatywy prezesa Zarządu Związku Literatów Polskich w Poznaniu Zbigniewa Gordzieja, przy akceptacji zarządów obydwu oddziałów i prezesa Związku Literatów Polskich Marka Wawrzkiewicza, z dniem 1 stycznia 2011 roku, literaci skupią się w jednym oddziale – będą członkami Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Oddział stanie się drugim, co do liczebności w Polsce, większym jest jedynie oddział warszawski. Takie rozwiązanie strukturalne przyczyni się do zwarcia literackich sił w celu jeszcze bardziej owocnego działania na rzecz polskiej literatury i na rzecz społeczeństwa miasta Poznania i całej Wielkopolski.

Teresa Januchta