Lewandowski Adam

Lewandowski Adam


Urodził się 17 grudnia 1958 r. w Śremie.

Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Poznańską oraz studia doktoranckie na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel, aktualnie pracuje w administracji samorządowej.
Zadebiutował w 1995 roku. Pierwszy tom poezji „Biorąc wszystko co ukryte” (Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu) ukazał się w 1999 r. Oprócz tego wydał następujące tomiki: „Codziennik. Deník” (Reklamki Agentura Migen – Czechy, 2002, w języku polskim i czeskim), „Kręte ulice” (WIGO Poznań, 2003), „Drzewa niby ludzie” (WIGO Poznań, 2005).

Jego wiersze znalazły się w publikacjach zbiorowych: „Śremskie uliczki” (Publiczna Biblioteka im. Heliodora Święcickiego w Śremie, 2001), „W świecie słów. In der Welt der Worte” (Wydawnictwo Zamlewski Poznań, 2002), „Śremski wernisaż” (BETMOR Poznań, 2007), „Powidoki Listopada” (ZLP Poznań, 2007).

Przetłumaczył z języka czeskiego na polski wiersze Richarda Sobotki „Kroki w liściach”, Śrem 2000. Swoją poezję zamieścił w czasopismach literackich. Od 1996 roku publikuje w dwumiesięczniku „Gazeta Śremska” cykliczne eseje na temat twórczości nieżyjących poetów.