Cyfert Ewa

Cyfert Ewa

Rocznik 74. Urodziła się w Środzie Wielkopolskiej a od 17- go roku życia, związała się i ukochała miasto Poznań. Ewa Cyfert, poetka, fotograf i menażer kultury. W 1993 roku debiutowała tomikiem wierszy „Wyznanie Ewy” wydanym w Białej Serii Biblioteki Poetyckiej pod redakcją Nicosa Chadzinikolau. Rok później, po wydaniu kolejnego tomiku „Coraz bliżej”, zastała przyjęta w poczet członków Związku Literatów Polskich.
Laureatka konkursów Białych Piór i Szuflady. Współautorka musicalu dziecięcego „Nasza Paka spod trzepaka”. W 1997 roku wydała kolejny tomik poezji, zatytułowany „Dotykanie”.
W 2004 roku, z okazji jej 10 rocznicy pracy twórczej „Teatr It„ wystawił sztukę pt „Sen Anioła”, na podstawie niepublikowanych jeszcze utworów Ewy. 
Jak mówi o sobie, studiowała socjologię, przyjaźniła się z dziennikarstwem, podróżowała a nawet przymierzała się do roli business women. Później założyła rodzinę i od ośmiu lat, pędzi niespiesznie swoje życie na Zielonej Wyspie.

Inni pisali o niej:
Dariusz T. Lebioda: ”Jej wiersze wyraziście rysują się na tle setek, tysięcy wierszy rówieśników. W tych lirykach pojawia się przekora, jakby dowcip poetycki”

Tomasz Agatowski: ”Dobrze Ewa czuje się w monostrofie. Nie oznacza to, że na tyle jej starcza oddechu poetyckiego. Mają te wiersze cechy ornitogamii. Nie są wprost. To talent…Ewa kuszeniem kokietuje. Kuszenie – jak wykazała historia ludzkości – jest rozwojem”

Piotr Kuncewicz: ”Jej kobiecość jest widoczna i dominująca(...) Ładne i klarowne wiersze Ewy Joanny warte są życzliwej lektury, są pomysłowe, niekiedy kunsztowne, budzą nadzieję, że przygada z poezją okaże się w końcu najtrwalszym romansem nieufnej dziewczyny.”