Wasik Wanda

Wasik Wanda

Wanda A. Wasik, urodzona w Poznaniu pisze wiersze i prozę. Od 1968 r. publikowała w takich czasopismach kulturalnych, jak „Nurt” i Almanachach Wydawnictwa Poznańskiego, a także w Polskim Radio, oraz w prasie regionalnej.

W roku 1992 wydała opowiadania „Z podróży” i dwa tomiki wierszy a w 1998 książkę „Kryptonim K 22” o dramatach Polski podziemnej. W 2008 roku wydała „Dzieciństwo w Kraju Warty” o życiu dzieci w Wartegau i tomiki wierszy: „Bosą Stopą” i „Szeptem”.

W 2009 r. na podstawie książki „Dzieciństwo w Kraju Warty” powstał w TVP3 film krótko¬metrażowy „Z pamiętnika Wandy”, emitowany przez różne telewizje.

W roku 2010 nakładem Wydawnictwa „Bonami” ukazał się tom wierszy „Jak nefryt zielona” z ilustracjami Zofii Nałęcz-Jaweckiej, oraz opowiadanie o Kazimierze Iłłakowiczównie „Spotkałam”. W 2011 roku napisała, dającą początek dziewczęcej trylogii „Między łąką a ogrodem”. Telewizja Swarzędz zrealizowała na podstawie opowiadania „Fajka” z tej książki, krótką, wzruszającą etiudę. Ostatnią częścią tej trylogii jest „Dojrzewanie w słońcu” (2012). W 2013 „Mój Orfeusz” Opowiadania niezwykłe. W roku 2015 za książkę  "Tajemnica Gór Świętokrzyskich Kryptonim K-22". otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.

W przygotowaniu „Z biegiem lat” i „Ona jest nasza”, o dziejach Drzeczkowa w powiecie leszczyńskim. Z Wydawnictwem „Bonami” współpracuje przy wydawaniu debiutanckich tomików poetyckich poznańskich autorów.

Mieszka i pisze w Kobylnicy koło Poznania. Członek ZLP Oddz w Poznaniu.
Studia w zakresie historii sztuki Wanda A. Wasik ukończyła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także 3-letnie Studium plastyczne pod kierunkiem profesorów Stanisława Szczepańskiego i Wacława Twarowskiego. Uprawia rysunek i malarstwo. Ma za sobą liczne wystawy indywidualne. Jedną z ważniejszych, była wystawa w poznańskim Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w 2011 roku. Wiele lat pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

 

(e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )