I Kaliskie Zaduszki Poetyckie

W galerii BWA w Kaliszu odbyły się 2 listopada 2009 roku I Kaliskie Zaduszki Poetyckie,  zorganizowane przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich przy pomocy kaliskiego Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki  w Kaliszu.
W tej niecodziennej imprezie zaprezentowali się literaci wielkopolscy, a mianowicie z Poznania dwie poetki: Anna Elżbieta Zalewska – prezes WO ZLP,  i tłumacz literatury niemieckojęzycznej, Danuta Bartosz – autorka pięknych, uduchowionych wierszy. Obok pań prezentowali swoje teksty dwaj panowie (też z Poznania) – Lech Konopiński, pierwszy fraszkopisarz polski i Ryszard Podlewski – autor m. in. znakomitych epitafiów.  Kalisz reprezentowała Urszula Zybura – poetka i aforystka, która przedstawiła m.in. swoje ,,Haiku śmiertelne”.  Całość muzycznie ubarwiło muzyczne małżeństwo Matusiaków- pani Anna Matusiak grająca na flecie i instrumentach klawiszowych oraz jej małżonek – kontrabasista Krzysztof Matusiak, na co dzień muzyk Kaliskiej Filharmonii.  Impreza podobała się zgromadzonej dość licznie publiczności i dobrze byłoby, aby stała się imprezą doroczną.
Warto dodać, że w tym Zaduszkowym Dniu literaci spotkali się wcześniej z młodzieżą szkolną z gimnazjum na Zagorzynku, gdzie czytali swoje teksty. (UZ)
Młodzi ,starsi i starzy - Zaduszki Poetyckie w gimnazjum kaliskim 2009
Listopad to dla wielu z nas czas refleksji i zadumy. W tym szczególnym okresie zorganizowaliśmy w bibliotece szkolnej I Kaliskie Zaduszki Poetyckie. W spotkaniu wzięli udział znani poeci z Kalisza i Poznania: p. Urszula Zybura, p. Anna Elżbieta Zalewska, p. Danuta Bartosz, p. Lech Konopiński, p. Ryszard Podlewski. Goście prezentowali swoją twórczość dotykającą zagadnienia przemijania. Impreza nie była jednak smutna, gdyż motyw zadumy nad życiem przedstawiony był w utworach zarówno w klimacie nostalgii, jak i humoru oraz ironii. Spotkanie na pewno było okazją do refleksji i zamyślenia, ale także twórczą inspiracją dla działań młodzieży, która z uwagą słuchała prezentowanej poezji. Gospodarzami spotkania byli: p. Urszula Scieszek - nauczyciel bibliotekarz oraz p. Jakub Pokojowczyk - nauczyciel języka polskiego.
Impreza ta odbyła się także w godzinach popołudniowych w kaliskiej galerii BWA.