Zioła Kalina Izabela

Zioła Kalina Izabela

 

Kalina Izabela Zioła

Kalina Izabela Zioła urodziła się i mieszka w Poznaniu. Już w czasach szkoły średniej uczestniczyła w spotkaniach Klubu Literackiego, prowadzonego przez Jerzego Grupińskiego w Centrum Kultury Zamek.

Jako nastolatka brała też udział w „Spotkaniach z piosenką” prowadzonych w CK Zamek przez Jerzego Garniewicza, gdzie śpiewała piosenki z własnymi tekstami i niejednokrotnie była laureatką tych spotkań.

Debiutowała wierszem w Życiu Literackim w 1970 roku.

Wiersze poetki publikowane były w wielu czasopismach kulturalnych, takich jak Okolica Poetów, Gazeta Kulturalna, Poezja Dzisiaj, Protokół Kulturalny, Pro Libris, Własnym Głosem, Akant, Kurier Wileński, Znad Wilii, Metafora, Temat, Tygiel , LiryDram oraz „Gexarm”(Armenia) i „Wiestnik 21” (Bułgaria) a także emitowane wielokrotnie na antenie radia Emaus oraz w programach telewizyjnych.

Wydała dotychczas sześć książek poetyckich:

„Srebrny motyl” Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2010 r.

„Przez chwilę” Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2011 r.

„Kwaśne winogrona” Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2012 r.

„Okno niepamięci” Wydawnictwo Biblioteka Tematu 2013 r.

„Piszę do ciebie nocą” Wydawnictwo Biblioteka Tematu 2014 r.

„На краю ночи” ("Na krawędzi nocy") wybór wierszy w jezyku rosyjskim, NIMA Plewen- Bułgaria 2014,

"Po tamtej stronie świtu" - Wybór wierszy z lat 1970-2015 (2015) Wydawnictwo Biblioteka Tematu 2015 r.

Książka „Kwaśne winogrona” została w 2012 roku wyróżniona Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.

Tom „Okno niepamięci” został wyróżniony w Konkursie na Najlepszą Książkę Poetycką Roku 2013 podczas XXXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz otrzymał Nagrodę Ryszarda Milczewskiego – Bruna w Dziedzinie Poezji w 2013 roku.

Za tom "Piszę do ciebie nocą" otrzymała Nagrodę Ekspresjonistyczną FENIKS im. Tadeusza Micińskiego podczas Międzynarodowego Sympozjum Wiersza, Bydgoszcz 2014 r.

W roku 2014 otrzymała Medal Jerzego-Sulimy Kamińskiego za budowanie pomostów literackich pomiedzy Pomorzem i Kujawami a Wielkopolską.

Wiersze Kaliny Izabeli Zioła tłumaczone były na język niemiecki, rosyjski, ukraiński, litewski, macedoński, ormiański, serbski, węgierski, szwedzki,esperanto, angielski i bułgarski.

Kilka z wierszy przetłumaczonych na język serbski znalazło się wśród wierszy – laureatów, wyłonionych w konkursach „Garavi Sokak” w Serbii i zostało później opublikowanych w almanachach pokonkursowych.

Także kilka jej wierszy tłumaczonych na język serbski, znalazło się w antologii wielojęzycznej „Miłość według twórców słowiańskich”.

W 2012 roku ukazała się płyta zatytułowana „Magia”, zawierająca 16 piosenek z jej tekstami. Muzykę do tej poezji spiewanej skomponował Tomasz Bateńczuk.

Wiersze Kaliny Izabeli prezentowane są na antenie Radia Emaus. W 2013 roku nagrana została audycja radiowa „Choć przez chwilę” - miłosny dialog z jej tekstami i piosenkami..

W poznańskiej telewizji ONTV bierze cyklicznie udział w programach kulturalno – poetyckich, gdzie nie tylko prezentuje swoją twórczość, ale przede wszystkim promuje innych poetów, nie tylko członków poznańskiego oddziału ZLP, ale również poetów z innych stowarzyszeń, jak i niezrzeszonych. ,

W sierpniu 2012 roku Kalina Izabela Zioła została zaproszona przez Sewastopolską Telewizję do udziału w audycji kulturalnej (wywiad był w języku rosyjskim).

Jest również krytykiem literackim. Jej recenzje publikowane są w wielu czasopismach i portalach internetowych. Stale współpracuje z największym literackim e-tygodnikiem internetowym Pisarze.pl.

Kalina Izabela Zioła zajmuje się współorganizowaniem literackich konkursów dla dzieci i młodzieży „Młode Pióra” w Klubie Literackim „Dąbrówka”, którego jest członkiem.

Aktywnie uczestniczy w organizacji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Uczestniczy też czynnie w festiwalach międzynarodowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą (dla przykładu „Maj nad Wilią”, :Emigra”).

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego roku przyznało jej w 2013 rokuSrebrny Medal „Labor Omnia Vincit”.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy i Prawników Virtualia ART w Brukseli przyznało jej w 2014 roku podczas I Światowego UNISINO Poetycko-Literackiego w Belgii „Złote Pióro” za całokształt twórczości poetyckiej, krytycznoliterackiej oraz za propagowanie kultury polskiej w świecie.

Laureatka Drugiego Międzynarodowego Festiwalu poetyckiego w Górskim Karabachu – Stepanakert 2014 r.

Przez dwa lata (2013/2014) była asystentką Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

 

Wiceprzewodnicząca Kapituły Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.